Základ úspěšného vyšetřování. Přesná identifikace. V otevřených zdrojích lze ztotožnit nejméně třetinu Čechů.

Identifikace je zjišťování totožnosti. Přesná identifikace je základem úspěšného vyšetřování. Ztotožňovat lze fyzické i právnické osoby (korporace, fundace, ústavy). Zjišťovat lze i identitu zvířat, dále pravost věcí nebo běh událostí.

Identifikace člověka

Zákon o ochraně osobních údajů definuje, že jakákoliv informace vedoucí ke ztotožnění člověka, ať už na základě čísla, kódu, jednoho či více prvků, specifických pro fyzickou, fyziologickou, psychickou, ekonomickou, kulturní či sociální identitu člověka je osobní údaj, A osobní údaje jsou v České republice chráněny zmiňovaným zákonem.

Základní registry

Základní registry jsou neveřejné evidence základních identifikačních údajů všech 10,6 milionů obyvatel České republiky. S daty evidovanými v Základních registrech smí nakládat pouze takzvané oprávněné osoby, Oprávněnými jsou třeba lidé, kteří chtějí získat údaje o sobě, dále zástupci úřadů, policie, představitelé justice, zpravodajských služeb, zástupci vybraných profesí jako například exekutoři nebo zástupci pojišťoven.

Přístupy do Základních registrů stát eviduje.

Otevřené zdroje

Osoby bez zvláštních oprávnění mohou při ztotožňování jiných osob použít otevřené zdroje, anglicky Opendata, což jsou volně dostupné informace zejména na internetu. Při práci s otevřenými daty využíváme OSINT, což je zkratka z anglického Open Source Intelligence, což jsou techniky pomocí nichž lze na internetu zjišťovat a ověřovat identity.

Člověka identifikuje hlavně křestní jméno a příjmení, datum a místo narození. Ztotožňovat lze ale i podle fotografie či fyzického popisu. Člověka dále identifikují registrační údaje v různých evidencích a lidé dnes mají i elektronickou identitu.

Otevřené zdroje obsahují identifikační údaje jen některých lidí. Narozdíl od Základních registrů ale při obezřetném vyhledávání nezanechávají digitální stopu. Odhadujeme, že z otevřených zdrojů lze spolehlivě identifikovat nejméně třetinu obyvatel České republiky.

A to nepočítáme sociální sítě.

Jestli se chcete o praktickém využití Otevřených dat a OSINT technik dozvědět víc, přečtěte si nabídku mých služeb a neváhejte mě kontaktovat na uvedených účastnických adresách.

 

 

Čekám na vaše komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: