Potenciál Otevřených dat v mnoha oborech teprve čeká na využití

Protikorupční organizace a novináři nedávno znovu upozornili na to, že český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, protože nadále vlastní holding Agrofert, který ovládal před vstupem do politiky. Odkazují při tom na slovenské a britské veřejné rejstříky, ve kterých je Andrej Babiš stále veden jako konečný vlastník Agrofertu.

V roce 2005 jsem jako začínající investigativní reportér veřejnoprávní České televize v pořadu Reportéři ČT upozornil na střet zájmů tehdejšího ministra zemědělství Petra Zgarby. Jako veřejný činitel nakupoval půdu od státního pozemkového úřadu, kde navíc pracovala jeho manželka. Jaké nemovitosti Petr Zgarba nakupoval jsme tehdy zjistili rovněž z veřejného rejstříku, konkrétně z Katastru nemovitostí České republiky.

Na naší reportáž tehdy reagoval známý mediální teoretik a vysokoškolský pedagog Milan Šmíd, podle kterého jsme měli na ministra Zgarbu určitě nabito od opozice, protože jak jinak bychom zjistili, jaké nemovitosti v České republice nakupoval. Jako elév jsem si tehdy na staršího kolegu moc nedovolil, ale fakta byla taková, že mediální teoretik Šmíd neměl o praktickém využití katastrálních dat v novinářské práci ani ponětí.

Ministra Zgarbu prozradily veřejné informace podobně jako premiéra Babiše.

Pomocí veřejných rejstříků jsme pak v Reportérech ČT rozkryli ještě mnoho ekonomicko – politických kauz s celospolečenskými dopady.

Česká republika se zavázala svoje data postupně otvírat veřejnosti.

Na Otevřených datech již vznikla řada užitečných aplikací, ale z vlastních zkušeností si troufám říct, že v mnoha oborech potenciál Otevřených dat teprve čeká na plné využití.

V roce 2019 jsem z médií po dvaceti letech odešel do specializované forenzní agentury Surveilligence, kde jsem se podílel na vyšetřování případů sofistikované finanční kriminality. V současnosti působím jako datový detektiv a Internet researcher na volné noze. Jestli Vás zajímá využití Otevřených dat v podnikání, doporučuji, abyste se seznámili s nabídkou mých služeb a v případě zájmu mě kontaktovali na uvedených účastnických adresách.

Čekám na vaše komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: