Rozsudek nad Alenou Vitáskovou. Renata Vesecká se nikdy neměla stát místopředsedkyní Energetického regulačního úřadu.

Bývalá Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká se nikdy neměla stát místopředsedkyní Energetického regulačního úřadu. Vyplývá to z odsuzujícho rozsudku nad Alenou Vitáskovou, který nám podle Zákona 106 zpřístupnil Okresní soud v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková dostala loni dvouletou podmínku za to, že jmenovala bývalou Nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou svou místopředsedkyní, ačkoli neměla zákonem požadovanou sedmiletou praxi v energetice. Soud k tomuto závěru dospěl i na základě zpráv Okresního státního zastupitelství v Havlíčkově Brodě, Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové a Nejvyššího státního zastupitelství v Brně, kde právnička Renata Vesecká v minulosti působila. “ Ze zpráv je zřejmé, že v průběhu výkonu praxe státní zástupkyně rozhodně nepřicházela do intenzivního a trvalého kontaktu s energetickými kauzami. Je notorietou, že se zabývala především násilnou trestnou činností,” uvedl v odůvodnění rozsudku předseda senátu Okresního soudu v Jihlavě, tresní soudce Zdeněk Chalupa.

Jmenování Renaty Vesecké místopředsedkyní energetického úřadu bylo podle soudu absolutně neplatné. “Společenský zájem na dodržení požadavku, aby místa vedoucích pracovníků ústředních orgánů státní správy zastávaly výhradně osoby, které splňují zákonné podmínky, je neoddiskutovatelný. Není na místě jakákoliv benevolence. Dodržování zákonů musí být striktní. Jedině tehdy, budou-li státní orgány samy dodržovat zákony, mohou předpokládat, že zákony budou dodržovány i většinou občanů,” stojí v odůvodnění rozsudku.

Celé znění rozsudku je zde

Alena Vitásková se před soudem hájila tím, že Renata Vesecká jí před jmenováním ujistila, že splňuje zákonné předpoklady pro výkon funkce místopředsedkyně jejího úřadu. Podle soudu měla Alena Vitásková povinnost slova Renaty Vesecké ověřit a nespoléhat pouze na její tvrzení . Odsuzující rozsudek není pravomocný. Alena Vitásková se proti verdiktu odvolala. Případem se tak bude znovu zabývat soud, tentokrát ten krajský v Brně.

Čekám na vaše komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: